تبلیغات
علوم زیستشناسی - اطلاعات
سه شنبه 10 اسفند 1389

اطلاعات

   نوشته شده توسط: سید علی شریفی    

مشخصات کلی حشرات:

 

-بدن سه قسمتی دارند که شامل سر، سینه و شکم است.

-شکم از دو تا یازده قسمت تشکیل شده است.

-در قسمت جلوی سر یک آنتن چندبندی (قسمتی) دارند.

-در ناحیه سر یک سری قطعات دهانی دارند که بنا به نوع تغذیه حشره متفاوت است.

-سینه در حشرات سه قسمتی است که شامل پیش سینه، میان سینه و پشت سینه است و به هریک از بندهای سینه یک جفت پا متصل است. از ضمایم دیگر سینه معمولاً دو جفت بال است. بعضی از گونه ها مانند کک ها و شپش ها به طور کامل بالشان را از دست داده اند. "دو بالان" هم دو جفت بال دارند.

-سطح بدن حشرات هم مانند سایر بندپایان از کیتین پوشیده شده است که در بعضی از قسمت ها سخت شده و تشکیل اسکلت خارجی را می دهد. روی اسکلت خارجی از موم پوشیده شده است تا از تبخیر آب جلوگیری کند و موجب بقای زیاد شود.

-تنفس نایی دارند.

 

حشرات به طرق مختلف روی سلامت انسان اثر می گذارند:

-از طریق نیش یا گزش که ممکن است سمی باشد.

-از طریق واکنش های آلرژیکی که در انسان ایجاد می کنند.

-بعضی از حشرات انگل واقعی هستند. مانند حشره ای که عامل مولد بیماری "گال" است.

-بعضی از بیماری ها مانند مالاریا، تب زرد و تب دانگ از طریق حشرات منتقل می شوند.

 

از بین ده بیماری مهم دنیا که مورد توجه سازمان بهداشت جهانی است، هفت تا از آنها به وسیله حشرات منتقل می شود. این بیماری ها عبارتند از:

 

بیماری خواب، تب دانگ، لیشمانیا، مالاریا،شاگاز، کوری رودخانه‌ای و پیل پایی.

منبع: وبلاگ تخصصی دکتر مهرداد حلوائی متخصص فیزیولوژی جانوری و کنترل آفات از دانشگاه تسینگ هوآی چین

 

 

شوهرهای نحیف، شکاری در دسترس برای عنکبوت‌های خوش ‌اشتها!

 

دانشمندان در آمریکا بالاخره پاسخ این سوال را پیدا کردند که چرا عنکبوت‌های ماده بزرگ جفت‌های نر کوچک خود را می‌خورند. دانشمندان می‌گویند علت این واکنش آن است که عنکبوتهای نر کوچک راحت‌تر به دام می‌افتند و شکار می‌شوند. پژوهشگران می‌گویند که عنکبوتهای ماده شکارچیان حریص و سیری ناپذیری هستند که طعمه‌های بسیار زیادی را مصرف می‌کنند که گاهی اوقات این طعمه‌ها شامل جفتهایشان است.

تاکنون فرضیه‌های زیادی درباره علت این که چرا عنکبوتهای ماده، نرها را می خورند، ارائه شده، اما هم اکنون پژوهشگران دانشگاه میامی در اوهایو با ارائه نظر خود اظهار داشتند که پاسخ این سوال بسیار ساده‌تر از آن است که تصور می‌شود. جفتهای نر اگر جثه‌ای کوچکتر از ماده ها داشته باشند، از آنجا که شکار آنها راحتتر است، صید شده و خورده خواهند شد.

این پژوهشگران دریافتند که در گونه‌ای از عنکبوت‌ها موسوم به «هوگناهلیو» که نرها جثه‌ای بزرگ دارند هرگز توسط ماده‌ها خورده نمی‌شوند، اما

 

دو گونه جدید کنه‌های آبزی در سطح جهان در گیلان کشف و ثبت شد

 

عبدالله دینی پور، کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی (حشره شناسی) از دانشگاه آزاد اسلامی اراک به خبرنگار پایان‌نامه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خزر گفت که در تحقیقات پایان نامه خود علاوه بر شناسایی دو گونه جدید کنه‌های آبزی و ثبت جهانی آن، دو گونه کنه آبزی دیگر را نیز که تاکنون در سطح کشور مشاهده نشده بود، شناسایی کرده است.
وی خاطرنشان کرد: تحقیقات پایان‌نامه من پیرامون فون استیک و پراکنش (گستردگی) کنه های آبزی در استان گیلان، اولین تحقیق جامع فون استیک (تعیین گونه های جانوری یک منطقه خاص) در این استان است است که از تیر ماه 85 تاکنون ادامه دارد.
وی افزود: طی این تحقیق 21 گونه جدید در استان گیلان و دو گونه کنه جدید در سطح ایران و دو گونه جدید در سطح جهان در رودخانه شفارود و ناحیه اردجان رضوانشهر شناسایی و کشف شد.
دینی پور گفت: نخستین گونه به احترام دریای خزر، ATRACTIDES CASPICUS نام و دیگری HYGROBATES SP.NPV.AFF.NIGROMA CULATUS SENSU MARTIN نام‌گذاری شد که بعد از نمونه برداری، به صورت اسلاید درآمده و برای بررسی و تطبیق با گونه های موجود برای ثبت به مجله S.A.A ارسال و ثبت جهانی شد.
وی با اعلام اینکه کنه‌ها به طور کلی به دو گونه آبزی و خشکی‌زی تقسیم می‌شوند که کنه های جدید کشف شده از نوع کنه های آبهای روان هستند، در خصوص اهمیت چنین تحقیقاتی اظهار داشت: مطالعات فون استیک مطالعات پایه‌ای برای پی بردن به موجودات یک منطقه است و از آنجا که استان گیلان به لحاظ جغرافیایی قسمت باقی مانده از دریای سارماتی بوده، می‌توان با بررسی فون استیک آن و مقایسه با سایر مناطق همجوار به گونه‌های جانوری موجود در یک منطقه در قیاس با مناطق جغرافیایی مشابه پی برد.
دینی‌پور با بیان اینکه کنه های آبزی از شاخصه های تعیین میزان آلودگی آب هستند، اضافه کرد: برخلاف تفکر معمول، کنه‌های آبزی موجودات پاکیزه‌ای هستند که در آبهای آلوده به ندرت دیده می شوند و با تحقیق بر روی آنها می توان وضعیت اکولوژیک، اکوسیستم و میزان آلودگی تالاب انزلی را تعیین کرد.
دینی پور در رابطه با دیگر فواید کنه‌های آبزی گفت: می توان از این موجودات در مبارزه بیولوژیک علیه حشراتی چون پشه ناقل مالاریا و مگس بهره برد چرا که کنه ها در حالت انگلی به تعداد زیاد به میزبان خود می چسبند و در نتیجه ضعیف شدن میزبان؛ توانایی تولید مثل میزبان به شدت کاهش یافته و یا عقیم می شود.
این محقق در خصوص ویژگی‌های ظاهری کنه‌های آبزی اظهار داشت: کنه‌های آبزی قرابت زیادی از نظر ظاهری و تکاملی با عنکبوت‌ها دارند؛ کنه‌ها قبل از بلوغ شش پا و در هنگام بلوغ، هشت پا دارند، مسیری که در حدود یک سال طول می کشد و این در حالی است که دشمن مستقیم نداشته و عموماً از طریق لقاح داخلی و گونه‌هایی نیز به طریق جنسی (مذکر و مونث) جفت گیری می کنند.
وی با اعلام اینکه بدلیل جدید بودن این شاخه علمی با مشکلات عدیده ای در مسیر تحقیق مواجه بوده است به ایسنا گفت: به دلیل نبود امکانات آزمایشگاهی بسیار دقیق، نمونه‌های جمع آوری شده برای تعیین گونه و جنس و خانواده به اروپا ارسال می شود و از سوی دیگر جدید بودن این علم در عرصه جهانی نیز باعث شده در کشورمان هیچ منبع فارسی در این مورد وجود نداشته باشد.
دینی پور در پایان با بیان این که در تحقیقات پایان‌نامه‌اش از راهنمایی دکتر رضا وفائی شوشتری و علیرضا صبوری و مشاوره ولادیمیر پسیک از دانشگاه مونته‌نگرو بهره گرفته است، ابراز امیدواری کرد که با کمک مسئولان دانشگاه گیلان شرایط لازم برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری و ادامه این تحقیقات را پیدا کند.

 

زهر رتیل به درمان بیماران قلبی کمک زیادی می کند

 

دانشمندان آمریکایی و برزیلی پس از آزمایش های فراوان روی موش های آزمایشگاهی و گاوها به این نتیجه رسیدند که سم [زهر] رتیل حاوی پروتئینی است که می تواند جان بیماران قلبی را نجات دهد.
به گفته دانشمندان در صورتی که قلب اینگونه بیماران به سبب انقباض و بروز اختلال در عملکرد پمپاژ خون با مشکل مواجه شود سم رتیل از ابتلای فرد به سکته قلبی جلوگیری می کند.
پزشکان معمولا در مواردی که فرد دچار سکته قلبی شده باشد از شوک الکتریکی استفاده می کنند اما نتایج مثبت استفاده از سم رتیل سبب شده است بسیاری از پزشکان از آن برای درمان بیماران استفاده کنند زیرا سم به سرعت در بدن منتشر می شود و نتیجه مورد نظر به دست می آید.

 

 

تولید سالانه 85 هزار آمپول سرم ضد مار و عقرب

 

سالانه 85 هزار آمپول سرم «پلی والان» ضد سم عقرب و مار در موسسه تحقیقات و سرم سازی رازی تولید میشود. زارع رییس بخش جانوران سمی و تهیه پادزهر این موسسه با اعلام این مطلب گفت: «از این تعداد، 50 هزار آمپول ضد عقرب و 35 هزار ضد مار هستند.» وی افزود: «سالانه حدود 7 تا 8 هزار آمپول پادزهر به کشورهای خارجی صادر میشود و برای نمونه سال گذشته 7 هزار و 500 سرم «پلی والان » ضد مار به کشور اردن صادر شد

 

وی ساخت پادزهر مارهای دریایی، پرورشی، مارهای در حال انقراض و گرفتن سم و تولید پادزهر از آ نها، تهیه دارو از پروتیین سموم مار و عقرب، مطالعه و تحقیق در مورد اثرات ضد سرطانی برخی پروتیین های سم مار برای مهار رشد سلول سرطانی، تولید سرم از سم عنکبوت و بازسازی و نوسازی امکانات تولید ساختمانها و تجهیزات، تقویت پرسنل، تکمیل مدارک و مستندات بخش و بالا بردن کیفیت در حد استانداردهای اروپایی را از برنامه آینده بخش جانوران سمی و تهیه پادزهر برشمرد.

 

منبع: نشریه پیام جهاد کشاورزی

 

 

عنکبوتها و گفتگو با همسران خود

 

دانشمندان در گزارشی اعلام کردند که عنکبوت ها با استفاده از نوعی نور نامرئی برای چشم انسان با جفت های احتمالی خود صبحت می کنند. دانشمندان دریافتند که عنکبوت های نر جهنده با نام علمی Phintella vittata با استفاده از پرتوهای ماورای بنفش B با عنکبوت های ماده گفتگو می کنند.

این پژوهشگران خاطر نشان کردند در حالی که طبق اطلاعات دانشمندان اغلب پرتوهای ماورای بنفش A در ارتباطات جانوران مورد استفاده قرار می گیرند، این نخستین مدرک علمی است که نشان می دهد پرتوهای ماورای بنفش B نیز برای همین منظور در بین جانداران مورد استفاده قرار می گیرند. نتایج این تحقیق در مجله «کرنت بیولوژی» منتشر شده است. هنوز برای دانشمندان مشخص نیست که عنکبوت های ماده چطور نور پرتوهای ماورای بنفش B را شناسایی می کنند.

این تحقیقات از سوی دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور صورت گرفته است.

 

 

عقرب حشره‌ای [بندپایی] اتمی !!

 

عقرب نام یکی از گونه های بندپایان است که دارای ۸ پا و نیشی با زهر کشنده می باشد. نیش عقرب در نوک دم آن قرار دارد.

 

عقرب ها (Scorpion) وابسته به عنکبوتیان هستند . در دنیا گونه های متعددی عقرب وجود دارد که تنها تعدادی محدود برای انسان خطر ناک هستند .عقرب بیشتر در آب هوای گرم و شب ها فعال هستند و به این علت رعایت نکات ایمنی در مورد جلوگیری ار عقرب گزیدگی به خصوص در مناطق گرمسیری و به هنگام تاریکی هوا اهمیت دارد . (مثل پوشیدن جوراب ، شلوار و کفش مناسب ، تکان دادن کفش و لباس قبل از پوشیدن و غیره )

 

نکته: خطرناک ترین عقرب در ایران عقربی است به نام گاردیم که محل زیست آن خوزستان است. زهر عقرب بیشتر بر بندپایان و جانوران کوچک موثر است و معمولاً برای انسانها کشنده نیست بلکه تاثیرات موضعی مانند درد و ورم ایجاد میکند اما بعضی گونه های آن برای انسانها هم کشنده هستند. عقربها بچه زا بوده و دست کم تا زمان نخستین پوست اندازی نوزادان بر پشت عقرب مادر جابجا می شوند.

 

این جانور در طول روز در گوشه‌ای بی‌حرکت پنهان می‌شود و شب هنگام فعالیت خود را آغاز می‌کند و به دنبال شکار می‌رود. گژدم، سم خود را از طریق نیشی که در انتهای دم خود دارد به شکار تزریق می‌کند و زمانی انسان را می‌گزد که آدمی ندانسته پا روی آن گذارد و خطر لگد شدن عقرب را تهدید کند.

 

وضع کسی که دچار عقرب گزیدگی شده، نباید بی‌اهمیت تلقی گردد چون ممکن است جان بیمار در خطر باشد و اهمال کاری به مرگ وی منجر گردد. عقربها تنها موجوداتی هستند که اشعه رادیو اکتیویته تاثیری به آنها ندارد و جالب تر اینکه عقربها دو دشمن دارند یکی از آنها یک نوع سار است و دیگری مگس. ضعیفترین عقربها ۴۰۰۰۰ راد (واحد اندازه گیری تشعشعات تولیدکننده یون جذب شونده) را تحمل میکنند این عدد در مورد انسان کمتر از تنها ۶۰۰ راد میباشد وبدین گونه از انفجار اتمی هم جان سالم بدر میبرند.

 

این جانور رنگهای مختلفی مثل زرد مایل به قهوه ای، قهوه ای، خاکستری و سیاه دارد و اندازه بین ۱۸-۵/۱ سانتی متر دارد ولی بواسطه شکل بدنی خود که حالت تخت و صاف است، می تواند از شکافهائی به عرض ۳ میلی متر نیز عبور کند و خود را وارد خانه سازند.

 

در محیط خارج از خانه در شکاف و درز بین سنگها، زیر پوست درخت، بین هیزمها و ... یافت شده و در محیط داخل خانه حمام، دستشوئی، آشپزخانه و محیطهای مرطوب یافت می شوند. این جانوران در طول روز در گوشه ای بی حرکت و پنهان بوده و در طی شب فعالیت خود را آغاز می کنند و بدنبال شکار خود می روند و سم خود را از طریق نیش که در انتهای دم آنها وجود دارد به شکار خود تزریق می کنند.

عقرب گزیدگی:

 

از نظر پزشکی حائز اهمیت میباشد. امروزه بعلت توسعه و نوسازی شهرها کمتر با این مساله برخورد داریم ولی متاسفانه مردم روستاها و عشایر مناطق محروم استان همچنین ساکنین منازل قدیمی هنوز با مشکل عقرب گزیدگی مواجه هستند .

 

مبارزه با عقرب و پیشگیری از گزش آن بمراتب اهمیت بیشتری از درمان عقرب گزیدگی دارد.

علائم :

 

علائم عقرب گزیدگی بستگی به نوع عقرب، مقدار سم وارد شده به بدن شخص فصل گزش و وضعیت جسمانی فرد مصدوم دارد. و ممکن است همراه یک واکنش موضعی یا علائم شدید در سراسر بدن باشد که گاهی منجر به مرگ میشود.

 

معمولاُ پس از گزش، سوزش، همراه با درد در محل احساس میشود. در محل گزش پوس قرمز، متورم و ااحتمالاً دچار خونمردگی و تاول میشود.

علائم عمومی در بدن:

 

شامل تنگی نفس، طپش قلب، تعریق زیاد و ترشح زیاد بزاق و تهوع و استفراغ، سرگیجه و اضطراب، ادرار خونی،‌ سردرد، درد شکمی و اندامها میباشد.

 

معمولاً گزش عقربهائیکه در مناطق خشک و صحرائی و یا گرم زندگی می‌کنند بعلت غلظت بالای سم خطرناکتر است. اما خطر عقرب به کوچکی و بزرگی و رنگ بستگی ندارد.

پیشگیری:

 

بهترین اقدام پیشگیری دوری جستن از محل زندگی عقربها، نوسازی و بهسازی اماکن قدیمی جمع‌آوری و دفع بهداشتی زباله میباشد. در محلهائیکه عقرب زیاد مشاهده میشود لازم است محلهای مرطوب در انبارها، زیر کاشی و کنار فرشها و محل نگهداری البسه، رختخواب، کفشها کنترل بیشتری گردد.

 

در موقع استفاده از لباس یا کفش یا رختخواب دقت شود در موقع استراحت در چنین اماکنی حتماً‌ از تخت استفاده گردد.

در زمان عقرب گزیدگی چه باید انجام داد:

 

۱) حفظ خونسردی و تقویت روحیه مصدوم مرحله اول است.

 

۲) اگرچه اکثر عقرب‌ها سمی هستند ولی گزش همه آنها خطرناک نیست. بنابراین کلیه عقرب گزیدگیها را هرچه سریعتر بایستی به مراکز بهداشتی و درمانی انتقال داد. پس از گزش عقرب محل گزش را فشار دهید تا باقی مانده سم خارج شود. داغ کردن سوزاندن شکاف دادن محل گزش بی‌فایده است.

 

۳) محل گزش را ضدعفونی نموده سپس باندپیچی نمائید و عضو عقرب گزیده را ثابت نگهدارید و تا زمانیکه به مراکز بهداشتی و درمانی انتقال پیدا نکرده باند را باز و از انجام اقدامات خودسرانه و سنتی جداً‌ خودداری نمائید. درمان علامتی مثل درد پیشگیری از عفونتها و بیماری کزاز و نیز تجویز سرم ضد عقرب گزیدگی در صلاحیت پزشک معالج میباشد.

 

هجوم عنکبوتهای غول پیکر به اروپا

 

کارشناسان در خصوص حمله بی سابقه عنکبوتهای غول پیکر به طول 20 سانتیمتر به کشورهای اتریش، آلمان، هلند و سوئیس هشدار دادند. این عنکبوتها ساختار تولید تار و غده تولید مایع و زهر ندارند بنابراین به طور بالقوه بی خطر هستند و تنها ظاهر ترسناک آنها است که موجب وحشت می شود.

 

به گزارش مهر، کارشناسان عنکبوت شناسی از هجوم بی سابقه عنکبوتهای غول پیکر به اتریش، آلمان، هلند و سوئیس خبر دادند.

 

این عنکبوتها سیاه رنگ بوده و طول آنها به حدود 20 سانتیمتر می رسد و تاکنون هیچ اطلاعاتی در خصوص علل اینکه این حشرات غول پیکر به چه دلیل و از کجا آمده اند در اختیار نیست. براساس گزارش هفته نامه آلمانی «اشپیگل» ، هجوم این عنکبوتها به خصوص برای کسانی که از بیماری «عنکبوت ترسی» رنج می برند بسیار وحشت آور است. هرچند عنکبوتهای 20 سانتیمتری خطری ندارند و به محض اینکه کسی به آنها نزدیک شود ناپدید می شوند.

در این خصوص یوهان مارتنس، پروفسور جانورشناسی دانشگاه ماینز توضیح داد: این عنکبوتهای غول پیکر که اغلب با عنوان عنبکوت شناخته می شوند در کنار عقربها و رتیلها از خویشاوندان عنکبوت است. این عنکبوتها ساختار تولید تار و غده تولید مایع و زهر ندارند بنابراین به طور بالقوه بی خطر هستند و تنها ظاهر ترسناک آنها است که موجب وحشت می شود.

به گفته این دانشمند، این گونه عنکبوت به صورت گروهی حرکت می کند و از حشرات کوچک می خورد. نکته جالب در خصوص این جانور این است که هنوز این گونه ویژه از نظر ژنتیکی شناسایی نشده است و هنوز علت گسترش آن در این کشورها مشخص نیست. به اعتقاد کارشناسان احتمال دارد که این جانور از راه دریا و با یک محموله باری به اروپا رسیده باشد. در حقیقت بخش اعظم این حیوانات ساکن آسیا و آمریکای جنوبی هستند. منبع: جام جم آنلاین

 

 

بررسی فراکسیونهای زهر کژدم Mesobuthus eupeus بومی کاشان

سابقه و هدف:

 

کژدم Mesobuthus eupeus یکی از فراوانترین گونه های جنس Mesobuthus و متعلق به خانواده Buthidae می باشد. این کژدم از بیشتر نقاط ایران گزارش شده است و یکی از عوامل اصلی گزیدگی در کشور محسوب می شود. با توجه به این که شناخت فراکسیون های زهر کژدم ها می تواند فاکتور مهمی در درمان اثرات پاتوفیزیولوژیک و شناخت داخل گونه ای آنان باشد، این مطالعه به منظور تعیین فراکسیون های زهر کژدم M.eupeus در سال ۱۳۸۰ انجام گردید.

مواد و روش ها:

 

پژوهش حاضر یک مطالعه بنیادی به روش توصیفی می باشد. پس از تهیه ژل بزرگ Tricine-SDS-PAGE و حرارت دادن نمونه زهر با بافر حاوی مرکاپتواتانول و تزریق حدود ۲۵ میلی گرم پروتیین از زهر به هر چاهک، ولتاژ الکتروفورز روی ۸۰ ولت تنظیم و ثابت گردید. پس از اتمام الکتروفورز بعد از ۱۵ ساعت، ژل چندین بار شستشو و با متانول فیکس و با کوماسی بلو رنگ آمیزی و جهت مقایسه وزن مولکولی پروتیین های زهر از مارکر پروتیینی Sigma ultra low MW استفاده شد.


seyedalisharif@yahoo.com
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جست و جوی گوگل گوگل کد سرچ

كد نوحه

كد مداحی

کد نمایش آب و هوا کد نمایش آب و هوا

چت روم

چت روم

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس