تبلیغات
علوم زیستشناسی - انواع بند پایان چه جانورانی هستند؟
سه شنبه 10 اسفند 1389

انواع بند پایان چه جانورانی هستند؟

   نوشته شده توسط: سید علی شریفی    

زیست شناسان آلمانی و دانمارکی در تحقیقات خود نشان دادند که عنکبوتها زمانی که از خویشاوندان و گروههای نزدیک خود تقاضای پارتی بازی می کنند در پیدا کردن غذا و بقا به نتایج بهتری می رسند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پارتی بازی در محیطهای کاری و روابط سیاسی از نظر اجتماعی رفتاری بسیار نامناسب به شمار می رود. این درحالی است که در دنیای حیوانات پارتی بازی یک رفتار اجتماعی مهم برای بقا است. دانشمندان دانشگاه هامبورگ و دانشگاه آرهوس با بررسی گونه عنکبوت Stegodyphus tentoriicola به این نتایج دست یافتند. این محققان این عنکبوتها را در دو گروه دسته بندی کردند. اعضای گروه اول با یکدیگر نسبت خویشاوندی داشتند و گروه دوم هیچ نسبت فامیلی با هم نداشتند.

نتایج این تحقیقات نشان داد که عنکبوتها با خویشاوندان خود با انگیزه بیشتری کار می کنند. این عنکبوتها برای برقراری ارتباط با فامیل آنزیم گوارشی خود را به اشتراک می گذارند. این ارتباط به آنها اجازه می دهند که با سرعت بیشتری شکار کنند. براساس گزارش یونایتد پرس اینترنشنال، همچنین عنکبوتهایی که در گروه فامیلها بودند به روشی بهتر و موثرتر به دنبال غذا می گشتند.

این مطالعات نشان می دهد که پارتی بازی برای حفظ هماهنگی در گروههای بزرگتر نقش مهمی ایفا می کند. به طوری که در گروههای بزرگتر غیر خویشاوند تمایل به کاهش همکاری میان اعضا افزایش می یابد و همین مسئله موجب افزایش رقابت و تولید مثل کمتر می شود. این درحالی است که اعضای گروههای اجتماعی عنکبوتهای خویشاوند قادرند از این الگوهای خود

 

ویرانگر جلوگیری کرده و سطح بالای تولید مثل را حفظ کنند.

 

استفاده از عنکبوت‌ در تولید چسب

پژوهشگران آمریکایی ژنهایی را شناسایی کردند که حالت چسبندگی تارهای عنکبوت را بیان می کنند این کشف می تواند به تولید چسبهای زیستی کمک کند.

تار عنکبوت همیشه مورد توجه دانشمندان قرار داشته است این تارها نه تنها به دلیل شکل ساختاری منحصر به فردی که تشکیل می دهند بلکه به خصوص به دلیل مقاومت شگفت انگیز موضوع بسیاری از تحقیقات علمی هستند.

 

کارایی شبکه تار عنکبوت به عنوان یک ابزار شکار تنها به خاصیت آن بستگی ندارد بلکه یک بخش دیگر این تارها که تاکنون هرگز مورد توجه قرار نگرفته بود در مقاومت بسیار بالای این ساختار نقش دارد این بخش یک لایه بسیار نازک چسب است که روی رشته های شبکه تار عنکبوت را می پوشاند.

 

تجزیه های شیمیایی نشان داد که این چسب از تمرکز ترکیبات آلی هیدرو حل شدنی ساخته شده است این ترکیبات در ساختار بعضی از انتقال دهنده های عصبی نیز وجود دارند و از آمینواسیدهای آزاد، پپتیدهای کوچک، نمکها و بعضی از گلیکوپروتئینها تشکیل شده اند.

 

در ابتدا تصور می شد که قدرت این چسب باید به دلیل نیروهای نمک گیری باشد که به وسیله این لایه چسب ساخته می شوند، اما مطالعات بعدی نشان داد که قدرت این چسب به حضور گره های کوچک گلیکوپروتئینی وابسته است که روی رشته های تار عنکبوت حضور دارند با وجود این کشف، ساختار مولکولی این گره ها هنوز ناشناخته بود.

 

اکنون محققان دانشگاه وایومینگ در آمریکا ژنهایی را شناسایی کردند که دو نوع از این گلیکوپروتئینها را رمزگذاری می کنند. عنکبوتهای گونه Nephila clavipes ، این گلیکوپروتئینها را تولید می کنند.

 

براساس گزارش ساینس دیلی، نتایج این کشف پتانسیل های کاربردی بسیاری خواهند داشت با بیان شدیدتر این ژنها در محیطهای کشت باکتریایی و تولید انبوه این عنکبوتها می توان در مقیاس وسیع این نوع از گلیکوپروتئینها را تولید و از آنها برای ساخت چسبهای زیستی چند منظوره استفاده کرد.

 

 

ترس زنان از عنکبوت ریشه ژنتیکی دارد!

پژوهشگران آمریکایی در تحقیقات خود دریافتند که مشکل عنکبوت ترسی در زنان یک پدیده ژنتیکی است که در طول تکامل آنها ایجاد شده است. 
به گزارش مهر، عنکبوت ترسی (
arachnophobia
) نوعی ترس واهی است که برخی از مردم از آن رنج می برند و به خصوص این امر در بین زنان بسیار دیده می شود. به طوری که بیشتر زنان با دیدن یک عنکبوت جیغ می کشند.
اکنون گروهی از محققان دانشگاه کارنگی ملون در آمریکا موفق شدند توضیحاتی را برای علل این پدیده ارائه کنند.
این تحقیقات نشان می دهد که زنان چهار برابر بیش از مردان مستعد ترسیدن از این حیوانات هستند. در حقیقت این ترس در ژنهای زنان نوشته شده است.
این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "ترس از عنکبوت می تواند در دختر بچه ها از 11 ماهگی خود را نشان دهد. دختر بچه ها تصورات ترسناکی را از عنکبوت در ذهن خود شکل می دهند."
براساس گزارش
Times of India، به این ترتیب عنکبوت ترسی یک پدیده از پیش فرض شده در زنان است که در آنها تکامل یافته است.
به گفته این محققان، در گذشته گونه انسان، زنان ترس از حیوانات کوچک را توسعه داده اند. مردان نیز می توانند این ترس را داشته باشند اما در دوره تکامل آنها این پدیده به عنوان یک رفتار خطر ایجاد شده است که به آنها اجازه می دهد با موفقیت بیشتری به شکار حیوانات بروند. این تفاوتهای رفتاری میان دو جنس تا امروز نیز باقی مانده است.


شناخت اجمالی در خصوص عقربهای ایران

در تمام دنیا،عقرب گزیدگی از مسائل مهم بهداشتی درمانی است.تمام عقرب های شناخته شده می توانند سم تولید کنند.آنها سم را در کیسه ی سمی ذخیره و هنگام نیش زدن به بدن طعمه وارد می کنند.سم تعدادی از عقرب ها ازنظرپزشکی خطرناک است و باعث علائم و عواض متنوعی در فرد آسیب دیده می شود.از بین این عقرب ها، می توان به خانواده های بوتیده اشاره کرد که سم نوروتوکسیک و همولیتیک خطرناکی تولید می کنند و موجب مرگ افراد به ویژه کودکان کمتر از 6 سال می شوند.
پراکندگی عقرب ها درمناطق مختلف دنیا از نظرجنس و نوع سم (خطرناک یا بی خطر)متفاوت است.یکی از گونه های خطرناک که سم کشنده ای تولید می کند بوتوس (لیروس)(1)درهندوستان و خاورمیانه است. در برزیل و ترینیداد جنس تیتیوس (2)و درمکزیک و صحراهای جنوب غربی آمریکا گونه ی خطرناک سنترورئید (3)هستند.
در ایران و به خصوص خوزستان عقرب های خانواده ی اسکورپیونیده (4) و بوتیده سم خطرناکی تولید می کنند.که بیشترین آمار مرگ ومیر کودکان مربوط به آنهاست.ازبین این عقرب ها، عقرب همیسکرپیوس لپتوروس (5)یاعقرب گادیم همه ساله مرگ و میرو عوارض زیادی را برای ساکنان منطقه ی جنوب غربی ایران در پی دارد.این عقرب متعلق به خانواده ی اسکورپیونیده است.

دو عقرب مهم نیز درخانواده ی بوتیده وجود دارد. 
1-عقرب سیاه بزرگ (آندرکتنوس کراسیکودا)(6)به دلیل داشتن نیش بزرگ،درهنگام نیش زدن درد شدیدی ایجاد می کند.حتی ممکن است آسیب دیده از درد زیاد گریه کند.به همین دلیل،درهمان ساعت اول گزش به مراکزبهداشتی درمانی مراجعه می نماید.
درصورتی که افرادی را که عقرب همیسکرپیوس لپتوروس نیش می زند،به علت کوچک بودن نیش دردی حس نمی کنند.درنتیجه، هنگامی که سایرعلائم و عوارض سم عقرب ایجاد شده به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه می نمایند.
2-عقرب زرد خالدار(مزبوتوس اوپوس)(7)که از عقرب های خانواده ی بوتیده است و در تمام دنیا و همچنین،خوزستان بسیار پراکنده است.سم این عقرب فقط علائم تحریک موضعی و گاهی علائم خفیف سمپاتیک یا پاراسمپاتیک ایجاد می کند که درادامه به آنها اشاره خواهد شد.

 عقرب ها گوشتخوار هستند و از حشره ها،کرم ها، بندپایان، مارمولک ها و حتی نوزاد موش تغذیه می کنند.مقاومت این جانوران در برابرگرسنگی زیاد است و قادرند تا چند ماه و حتی یک سال بدون غذا زنده بمانند.عقرب ها به تعقیب شکار نمی روند،آنها دریک محل درانتظار آمدن تصادفی شکارباقی می مانند.
عقرب های مرطوب زی درکنار رودخانه ها و جویبارها و مکان های جنگلی و یا ارتفاعات پوشیده از برف زندگی می کنند.
عقرب های خشک زی درمناطق خشک کوهستانی و صحرایی درزیرسنگ ها، کلوخ ها یا حفره های کوچک زندگی می کنند و به طورعمده درشب های فصل های گرم به فعالیت می پردازند.عقرب ها برای شکارحشره ها شب ها از لانه ی خود بیرون می آیند و درمحیط اطراف به جستجو می پردازند.
جایگیری اتفاقی آنها داخل لباس ها یا کفش ها به گزیدگی منجر می شود.با توجه به اینکه عقرب ها درشب فعال هستند،بیشتر گزیدگی ها نیزدرشب اتفاق می افتد.
عقرب ها فقط به دلیل دفاع ازخود اقدام به نیش زدن می کنند و هرگزبه قصد حمله ازنیش خود استفاده نمی کنند.ممکن است عقرب ها درنزدیکی های صبح داخل کفش ها یا لباس ها پناه بگیرند و فرد را هنگام پوشیدن آنها نیش بزنند به دلیل زاد و ولد عقرب ها در ماههای اول سال و وفورعقرب های جوان، بیشتراین عقرب ها باعث عقرب گزیدگی می شوند.ولی چون توان و ظرفیت عقرب های جوان برای ساختن سم کم است، نیش آنها باعث عوارض و آسیب کمتری می شود.

 گونه های عقرب در ایران  

عقرب غیرحفار بوتتوس سولسی (8) 

پراکندگی دراستان های خوزستان، آذربایجان غربی (چالدران و سردشت)، لرستان، کرمانشاه (جوانرود، سرپل ذهاب، قصر شیرین و پاوه)،هرمزگان (جزایر خلیج فارس)،ایلام (مهران، دهلران و ایوان)،سیستان و بلوچستان، کردستان (بانه و مریوان)، کهگیلویه و بویراحمد،فارس، اصفهان (کاشان)، کرمان و اردبیل.

 

 

 

عقرب غیرحفار مناطق خشک همیسکرپیوس لپتوروس
پراکندگی دراستان های خوزستان (اهوار،ایذه، مسجدسلیمان، رامهرمز و شوش)، سمنان، فارس (شیراز)، کردستان (مریوان)، هرمزگان (بندعباس)، بوشهر، ایلام (مهران، ایوان و دهلران)، لرستان (پل دختر و الیگودرز)و کرمانشاه (جوانرود، سرپل ذهاب، قصرشیرین و پاوه).

 

 

عقرب حفار اسکرپیوموروس (9)
پراکندگی در استان های خوزستان، کردستان (بانه و سقز)،گیلان، فارس، آذربایجان غربی (اشنویه)، قزوین، تهران (کرج)، لوشان، رودبار، سمنان (شاهرود)، اصفهان، بوشهر، کرمانشاه (جوانرود و سرپل ذهاب)و ایلام (دهلران و ایوان).

 

 


seyedalisharif@yahoo.com
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جست و جوی گوگل گوگل کد سرچ

كد نوحه

كد مداحی

کد نمایش آب و هوا کد نمایش آب و هوا

چت روم

چت روم

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس