تبلیغات
علوم زیستشناسی - انواع بند پایان
سه شنبه 10 اسفند 1389

انواع بند پایان

   نوشته شده توسط: سید علی شریفی    

بندپایان 85 درصد گونه های شناخته شده جانوری را تشکیل می دهند. آنها بزرگترین شاخه سلسله جانوری هستند که از یک میلیارد سال پیش تاکنون روی کره زمین می زیسته اند. واژه "آرتروپود" به معنی بندپاست.

خصوصیات کلی بندپایان:

بدن بندبند دارند که پیوست هایی به هر بند متصل شده است.

تقارن جانبی دارند.

دارای اسکلت خارجی هستند که از کیتین (نوعی پلی ساکارید نیتروژن دار) تشکیل شده است.

قلب در قسمت شکمی بدن و سیستم عصبی در قسمت پشتی بدن قرار دارد.

بندپایان هوازی با نای تنفس می کنند.

سیستم گردش خون باز دارند. خون آن ها "همولنف" نامیده می شود که داخل حفره عمومی بدن (هموسل) قرار دارد. 

در زیر به برخی از انواع بندپایان اشاره می کنیم.

عنکبوتیان:

عنکبوتیان پنج راسته دارند که سه تای از آن ها یعنی عقرب ها، عنکبوتیان و کنه ها و مایت ها از اهمیت پزشکی برخوردارند.

خصوصیات کلی عنکبوتیان: چهار جفت پا دارند، فاقد آنتن و بال هستند. بدن دو قسمتی دارند که شامل سر-سینه و شکم است.

هزار پایان:

بعضی از گونه های هزارپایان مایع محرکی از خود ترشح می کنند که ورم موضعی ایجاد می کند، ولی هیچ بیماری ای را منتقل نمی کند.

خصوصیات کلی هزارپایان: تعداد زیادی بند دارند که به هر بند دو جفت پا وصل است. آنها بدن استوانه ای شکل دارند.

صدپایان:

تفاوت صدپایان با هزار پایان این است که به هر بندشان یک جفت پا متصل است. بدن از سطح پشتی و شکمی پهن شده است. صدپایان شکارچی هستند و اول با سمی که از غددشان ترشح می کنند، شکار را می کشند و بعد آن را می خورند. این سم ممکن است در انسان ورم و التهاب موضعی ایجاد کند ولی بیماری ای را منتقل نمی کند.

 حشرات:

56 درصد گونه های جانوری شناخته شده را حشرات تشکیل می دهند.

مشخصات کلی حشرات: 

-بدن سه قسمتی دارند که شامل سر، سینه و شکم است.

-شکم از دو تا یازده قسمت تشکیل شده است.

-در قسمت جلوی سر یک آنتن چندبندی (قسمتی) دارند.

-در ناحیه سر یک سری قطعات دهانی دارند که بنا به نوع تغذیه حشره متفاوت است.

-سینه در حشرات سه قسمتی است که شامل پیش سینه، میان سینه و پشت سینه است و به هریک از بندهای سینه یک جفت پا متصل است. از ضمایم دیگر سینه معمولاً دو جفت بال است. بعضی از گونه ها مانند کک ها و شپش ها به طور کامل بالشان را از دست داده اند. "دو بالان" هم دو جفت بال دارند.

-سطح بدن حشرات هم مانند سایر بندپایان از کیتین پوشیده شده است که در بعضی از قسمت ها سخت شده و تشکیل اسکلت خارجی را می دهد. روی اسکلت خارجی از موم پوشیده شده است تا از تبخیر آب جلوگیری کند و موجب بقای زیاد شود.

-تنفس نایی دارند.

 حشرات به طرق مختلف روی سلامت انسان اثر می گذارند:

-از طریق نیش یا گزش که ممکن است سمی باشد.

-از طریق واکنش های آلرژیکی که در انسان ایجاد می کنند.

-بعضی از حشرات انگل واقعی هستند. مانند حشره ای که عامل مولد بیماری "گال" است.

-بعضی از بیماری ها مانند مالاریا، تب زرد و تب دانگ از طریق حشرات منتقل می شوند.

 از بین ده بیماری مهم دنیا که مورد توجه سازمان بهداشت جهانی است، هفت تا از آنها به وسیله حشرات منتقل می شود. این بیماری ها عبارتند از:

بیماری خواب، تب دانگ، لیشمانیا، مالاریا،شاگاز، کوری رودخانه‌ای و پیل پایی.

منبع: وبلاگ تخصصی دکتر مهرداد حلوائی متخصص فیزیولوژی جانوری و کنترل آفات از دانشگاه تسینگ هوآی چین

ابداع سطح دافع آب با الهام از بدن عنکبوت

مهندسان در آمریکا با الهام از بدن عنکبوت صفحه مسطحی ابداع کرده‌اند که آب را از خود دفع می‌کند.

 

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این صفحه جدید از جنس چربی، شیشه یا حتی تفلون نیست.

 

مهندسان دانشگاه فلوریدا با تولید تکه های کوچکی از پلاستیک مسطح با خاصیت دافع آب در واقع مفهوم مقاله جدیدی با عنوان ساخت یک «میانجی دافع آب تقریبا کامل» را محقق کرده‌اند که به شکل و الگوهای موهای بسیار ظریفی است که روی بدن عنکبوت‌ها رشد می‌کنند.

 

پروفسور ولف گنگ سیگموند، استاد علوم و مهندسی مواد دانشگاه فلوریدا در این باره خاطر نشان کرد: عنکبوت‌ها موهای کوتاه و بلندی دارند و این موها بسیار با هم متفاوت هستند و ما سعی کرده‌ایم از همین ساختار تقلید کنیم.

 

عنکبوت‌ها از موهای دافع آب استفاده می‌کنند تا خشک باقی بمانند و یا غرق نشوند. محققان می‌گویند: این سطح دافع آب کاربردهای بسیاری می‌تواند داشته باشد.

 

پروفسور سیگموند تاکید کرد که پروژه ساخت این سطح را حدود پنج سال پیش آغاز کرده است که نتایج شگفت‌انگیزی خواهد داشت.

+ دکتر احمد عطامهر ; ۱٠:۱۳ ب.ظ ; دوشنبه ۱٧ اسفند ۱۳۸۸


استفاده از زهر عقرب به عنوان جایگزین مرفین!

پژوهشگران ادعا کرده‌اند، زهر عقرب هر چند سمی و کشنده است، اما می‌توان از آن به عنوان جایگزینی مناسب برای مسکن‌های خطرناک و اعتیاد آور مانند مورفین استفاده کرد.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان به تازگی دریافته‌اند که از زهر عقرب می‌توان به عنوان مسکنی بدون عوارض جانبی استفاده کرد.

پژوهشگران در حال بررسی روش‌های بهتر برای تولید یک مسکن جدید بر اساس ترکیبات طبیعی هستند که در زهر عقرب یافت می‌شوند.

این ترکیبات طی میلیون‌ها سال تکامل یافته‌اند و برخی دارای اثر گذاری بالایی هستند و به ویژه برای بخش‌های خاصی از بدن کاربرد مفید دارند، ضمن این که بدون عوارض جانبی هستند.

در روش جدید سموم پپیتدی موجود در زهر عقرب با کانال‌های سدیم در سیستم های عصبی و ماهیچه‌ای تعامل می‌کنند و برخی از این کانال‌های سدیم با درد ارتباط برقرار می‌کند.

 زهر با اثر گذاری روی کانال‌های سدیم مانع از انتقال احساس درد به مغز می‌شود. در واقع پژوهشگران هم اکنون در حال بررسی نحوه این اثرگذاری هستند.

محققان معتقدند در بدن پستانداران 9 کانال سدیمی متفاوت وجود دارد که تنها تعداد خاصی از آنها درد را به مغز منتقل می‌کنند، لذا با تعدیل زهر عقرب می‌توان از آن به عنوان یک واسطه بین کانال‌های سدیمی انتقال درد و مغز استفاده کرده و مانع از انتقال درد شد.

+ دکتر احمد عطامهر ; ٢:٤٦ ق.ظ ; شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۸


چرا کنه‌ها می‌چسبند؟!

شنیده‌‌اید که «فلانی مثل کنه به آدم می‌چسبه؟» فکر می‌کنید این اصطلاح از کجا آمده؟ ریشه‌اش چیست؟ برای این که پاسخ این سوال را بگیرید، لازم است اطلاعاتی از کنه‌ها داشته باشید...

کنه‌ها بندپایانی هستند که خون انسان‌ها و حیوانات را می‌مکند. آنها در سراسر جهان پراکنده‌اند و ناقل تعداد زیادی از بیماری‌ها هستند. کنه‌های بالغ، پهن و بیضی‌شکل‌اند و پوست بدنشان سخت، چرمی‌شکل و چین ‌خورده است. آنها ضمایمی دهانی در زیر بدن‌شان دارند که از بالا دیده نمی‌شود. آنها در محل‌های استراحت مانند درزها و شکاف دیوارها، کف زمین و در مبلمان منازل تخم می‌گذارند. بعضی از گونه‌ها نیز در محل‌های استراحت بین جاده‌ای، اردوگاه‌ها، غارها و شکاف‌ها پیدا می‌شوند. گونه‌‌هایی که از خون انسان تغذیه می‌کنند، به‌طور معمول در اطراف روستاها و خانه‌ها یافت می‌شوند. کنه‌ها اغلب در شب برای مکیدن خون از مخفیگاه‌های خود بیرون می‌آیند و خونخواری‌شان حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

 

کنه‌ها ول‌کن نیستند

کنه‌ها تخم‌های خود را به تعداد زیاد روی زمین می‌گذارند و پس از مدتی لاروها از تخم بیرون می‌آیند و از گیاهان اطراف بالا رفته و منتظر عبور یک میزبان مناسب می‌مانند. سپس روی میزبان پریده و خود را برای تغذیه به بخش مناسبی از بدنش (مانند گوش‌ یا روی پلک) می‌چسبانند و شروع به خونخواری می‌کنند. لاروها بعد از چند روز خونخواری کامل روی زمین افتاده و دنبال پناهگاه می‌گردند تا در آنجا به کنه بالغ تبدیل شوند.

سپس کنه ماده بالغ از گیاهان بالا رفته و منتظر میزبان مناسب می‌ماند. پس از انتقال به مدت یک تا چهار هفته به میزبان چسبیده و بعد به زمین می‌افتد و برای تخم‌گذاری مکان‌های سرد در زیر سنگ‌ها و برگ‌های پوسیده را جستجو می‌کند. حال علت پیدایش این ضرب‌المثل را متوجه شدید؟

 

کنه، عامل بیماری لایم

آلودگی شدید به کنه‌ها در حیوانات عادی بوده و یکی از دلایل کم‌خونی در آنهاست. این بیماری دوره‌هایی با تب و بدون تب ایجاد می‌کند که در ۲ تا ۱۰ درصد افرادی که درمان نشده‌اند به مرگ منجر می‌شود.

یکی از بیماری‌هایی که توسط کنه منتقل می‌شود، بیماری لایم است. بیماری لایم شبیه آنفلوآنزا است و در۵۰ درصد موارد دانه‌های قرمزی در بدن به وجود آورده و علایمی مانند تب، خستگی، درد عضلات و مفاصل می‌دهد. بیمار ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها پس از گزش کنه آلوده، ورم و درد در مفاصل، فلج صورت یا عفونت مغزی داشته باشد. بیماری‌ لایم بیشتر در مناطق معتدل نیم‌کره شمالی نظیر چین، اروپا، آمریکا و روسیه دیده می‌شود.

به گزارش سرویس علمی ایسنا،‌ این محققان ژن‌های دخیل در تولید ترکیبات پروتئین سمی خاص را شبیه سازی کرده و روشهایی را برای تولید و دستکاری و تغییر این سموم در درون باکتری‌های رشد یافته در آزمایشگاه ابداع کردند. محققان هم چنین ساختارهایی سه بعدی از برخی از این مواد را کشف کرده و مشخص کردند که کدام سطح از این ساختارها با سیستم‌های عصبی حشرات پیوند می‌خورند.

این پیشرفت‌های تکنیکی ممکن است در نهایت به دانشمندان در تولید حشره کش‌های جدید با الهام از سم عقرب کمک کند که میزان آفات حشره‌یی را به صفر می‌رسانند بدون اینکه به محیط زیست، انسان‌ها یا سایر موجودات آسیب برساند. دانشمندان چندین دهه است که روی ترکیبات موجود در زهر عقرب‌ها،‌ عنکبوت‌ها، شقایق‌های دریایی، حلزون‌های سمی و موجودات مشابه مطالعه کرده‌اند.

پروفسور ریموند لگر، از محققان دانشگاه مریلند در این زمینه می‌گوید: زهر‌ها منابعی با قابلیت نامحدود هستند اما باید به روشی مناسب برای استفاده از آنها در مقابله با حشرات دست پیدا کنیم.


عقرب ها هم خودکشی می کنند

زیست شناسان ژاپنی به تازگی دریافته اند عقربها با افزایش سن و کاهش اثر زهرشان خودکشی می کنند.
    به گزارش ام اس ان نیوز، عقربها با پیر شدن و از بین رفتن تاثیر آنی و مرگ آور زهرشان در دشمنان، چنگالهایشان را درچشم شان فرو برده و خودکشی می کنند.
    عقربها گونه ای از حشرات سخت پوست [بندپایان] هستند که درمناطق گرمسیر زندگی می کنند و درحدود سه سال عمر می کنند.
    زیست شناسان ژاپنی براین باورند عقربها به دلیل داشتن نوعی رفتار خاص مغرورانه برای جلوگیری از شکار شدن توسط دیگر حیوانات دست به خودکشی می زنند.
    تحقیقات نشان داده عقربها درهنگام پیری گاه چنگالهایشان را درچشم فرو می کنند و در برخی مواقع با قطع دم به زندگی شان پایان می دهند.

 

 


 

1.      آناتومى اسفنج ها

اسفنج ها شامل حیوانات دریایى هستند كه شاخه پوریفرا ( porifera ) را تشكیل مى دهند و جزء جاندارلن ابتدایى مى باشند. توجه به گذشته اسفنج ها مشخص كرده كه نیاكان اولیه آنها كوآنوفلاژله ها ( choanoflagellate ) هستند.






بررسى مراحل تكاملى به وضوح نشان داده است كه جد اسفنج ها از آغازیان آبزى بوده كه تشكیل كلنى داده و بعد به صورت سلولهاى یقه دار در اسفنج ها ظاهر شده اند.

در بدن یك اسفنج بافت یا اندام وجود ندارد ، بجاى آن هر یك از سلول ها مسئول فعالیت هاى خاصى براى زنده نگه داشتن اسفنج ها هستند. بعضى از اسفنج ها بر روى صخره ها مى رویند و رنگ هاى درخشانى دارند و بعضى از اسفنج ها شبیه گلدان هستند.

سیستم حركت : سلولهاى آمیبى (
amoeboid cells ) همراه با فعالیت دیواره ابزار حركت براى انتقال مواد غذایى از سلولى به سلول دیگر را فراهم مى كند. براى مثال ، ممكن است بعضى از غذاها به سمت لایه اى از سلول هایى كه سطح را پوشانده است حركت كند و آنها از آن تغذیه كنند.

سیستم گوارشى : اسفنج ها داراى تغذیه .....ى هستند ، این بدین معنى است كه آنها زمانى كه بالغ مى شوند در یك مكان باقى مى مانند ، و غذا را به وسیله ..... كردن از روزنه هایش بدست مى آورند. ذرات میكروسكوپى غذا را به وسیله آب آورده و سپس به وسیله سلول هاى یقه اى احاطه مى شوند ، سیستم گوارشى غذا را در ویزیكول هایى قرار مى دهد یا آنها را به سمت سلول هاى آمیبى براى گوارش مى فرستد.

سیستم برون ریز : در اسفنج ها غده هاى درون ریز وجود ندارد ، اما آنها داراى غده هاى برون ریز هستند كه به سطح ترشح مى شوند . مطالعات در دو دهه گذشته نشان داده است كه اسفنج ها بیو توكسین هاى وسیعى را تولید مى كنند كه گاهى بسیار قوى است. براى مثال برخى از
Tedania , neofibularia مى توانند جوشهاى دردناكى بر روى پوست انسان ها ایجاد كنند. بیوتوكسین یك ماده شیمیایى است كه از حمله صیادان و همچنین آلوده شدن به وسیله میكروبها جلوگیرى مى كند و به رقابت براى مكان با دیگر بى مهرگان شامل ascidians ، corales و حتى دیگر اسفنج ها كمك مى كند.
سیستم ایمنى : در تمام اسفنج هاى دریایى تركیبى از
anti- flammatory و antibiotic شناسایى شده است.

سیستم اسكلتى و ماهیچه اى : دیواره یك اسفنج از سه نوع سلول تشكیل شده است. سلولهاى بیرونى، سلول هاى اپیدرمى صاف هستند . سلول هاى درونى، سلول هاى یقه اى با تاژك هستند كه آب را در روزنه ها و قسمت مركزى به حركت در مى آورند و سرانجام آن را به وسیله منفذ بالایى كه در بدن قرار دارد و
osculum نامیده مى شود ، به خارج مى راند و Mesohyle یك لایه ژلاتینى بین قسمت بیرونى بدن و spongocel در اسفنج ها ست. اسكلت در اسفنج ها شامل تكه هاى كوچك سوزنى شكلى به نام spicules ( كه از كربنات كلسیم تشكیل شده است. ) و یا روزنه پروتئینى به نام sponging و یا تركیبى از هر دو است.

سیستم عصبى یا حسى : در اسفنج ها سیستم عصبى وجود ندارد. اما ثابت شده است كه سیگنال هاى الكتریكى در طول غشاء سلولها از یك طرف به طرف دیگر حركت مى كند.

سیستم تولید مثل : اسفنج ها داراى تكثیر جنسى و غیر جنسى هستند. آنها هرمافرودیت (
hermaphroditic ) و یا جدا جنس اند. در تولید مثل جنسى تخم ها و اسپرم ها در آب رها و سپس بارور مى شوند ، نتیجه این بارورى تشكیل زیگوت است كه به صورت یك لارو مژه دار كه مى تواند شنا و یك مكان جدیدى را پیدا كند ، مى باشد. اسفنج ها همچنین به وسیله جوانه زدن تكثیر مى شوند و محصول این فرایند یك كلنى است كه مى تواند بزرگ شود. آنها قادر به ترمیم خود هستند و همچنین مى توانند از قسمت كوچك یك اسفنج كامل را بسازند.

سیستم تنفسى : سلول هاى مختلف اكسیژنى كه در جریان آب عبورى وجود دارد را جذب مى كنند.

 


برچسب ها: کیسه تنان ،

seyedalisharif@yahoo.com
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جست و جوی گوگل گوگل کد سرچ

كد نوحه

كد مداحی

کد نمایش آب و هوا کد نمایش آب و هوا

چت روم

چت روم

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس